Firmamız  1984 yılında Nazmi Tutkun tarafından kuruldu. 1945 yılında Bulgaristan’ın Kırcaali kasabasında doğan Nazmi Tutkun, 1951 yılında göçmen olarak Türkiye’ye  geldi. Çıraklıktan sonra Torna ustası oldu ve 1969 da Almanya’ya gitti. 1984 yılında yurda dönüp İzmir’de Nazmi Tutkun Makina’yı kurdu. Kısa bir süre sonra,  Türkiye’de ilk defa tam otomatik zeytin çekirdeği çıkartma makinasını imal  ederek, zeytin işleme makinaları sektörüne girdi. 1995 yılından sonra oğlu  Bülent Tutkun’un da firmaya dahil olmasıyla hızla büyüyen firma, yaptığı  ihracatlarla, zeytinciliğin olduğu tüm ülkelerde tanınan bir marka olmayı  başarmıştır. Halen 3600 m2 kapalı alanda 50 uzman personeli tarafından son  teknolojileri kullanarak, CNC makinalarında üretimine devam etmektedir. İmal  edilen tüm parça ve makinaların, üretim ve montaj aşamalarını sürekli kalite  kontrol mantığıyla takip eden Nazmi Tutkun Makina ISO-9001 kalite belgesine ve  CE etiketine sahiptir.

Tutkun Makina tecrübesi ve teknik bilgi birikimi ile müşterilerinin ihtiyaç duyduğu makinaları ve belirledikleri projeleri sorunsuz olarak gerçekleştirmektedir.

Tutkun Makina‘nın faaliyet konusu sofralık zeytin işleme  makinalarıdır. Zeytin Çekirdeği Çıkarma Makinası, Densimetre Grubu, Dilimleme, Sap Ayıklama, Zeytin Eleme, Çizme ve Kesme Makinaları, Seçme Bantları, çeşitli boy ve tipteki konveyör bantlar, palper makinası zeytin transfer pompası ve zeytinciliğin ihtiyaç duyduğu tüm özel makinalardır. Ürettiği makinalar sadece iç piyasada değil, yurtdışındada birçok sofralık zeytin üretimi yapan firmada kullanılmaktadır. Akdeniz’e kıyısı olan zeytin üretiminin yaygın olduğu ülkelerde olduğu kadar A.B.D. de Tutkun Makina’nın ürettiği makinalar kullanılmaktadır.

Bünyesindeki teknik ekibi ile 7 gün 24 saat kesintisiz servis hizmeti vermektedir. 24 saat durmadan üretim yapan müşterilerinin arıza nedeni ile gerçekleşebilecek üretim kayıplarını en aza indirgemek için teknik desteğini zamanla sınırlamamaktadır.

History
0
yılında Nazmi Tutkun tarafından Kuruldu.